Ubezpieczenie oc

Stałym kosztem, który musi ponosić każdy właściciel samochodu osobowego zarejestrowanego w Rzeczpospolitej Polskiej, obok oczywiście corocznego przeglądu stanu technicznego pojazdu i  bieżących napraw, jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Jest to wymóg prawny, którego niespełnienie wiąże się z dość dotkliwymi sankcjami. W przypadku spowodowania kolizji drogowej, czy wypadku bez posiadania ubezpieczenia oc, możemy narazić się na konieczność pokrywania wszelkich szkód materialnych i na osobie z własnej kieszenie – płacenie jednak komuś dożywotniej renty w wysokości kilku tysięcy złotych może nie być odpowiednie dla naszego domowego budżetu. Drugą możliwą konsekwencją jest kara pieniężna związana z brakiem ubezpieczenia oc. Już nawet jednodniowy brak ubezpieczenia oc skutkuje kilkutysięczną karą!

Jak zatem wybrać dobre oc, aby nie przepłacić i aby ubezpieczenie samochodu nie kojarzyło nam się tylko z ogromnym wydatkiem? Już na wstępie warto zaznaczyć, że niemal wszyscy ubezpieczyciele obecni na polskim rynku ubezpieczeń oferują ubezpieczenie oc w tym samym zakresie i na tych samych warunkach – jeżeli prawo stawia jakieś wymagania, to wszyscy oferują to samo. Jedyna i zarazem główna różnica to cena ubezpieczenia, którą przyjdzie nam płacić co roku.

Z tego też powodu nie ma sensu decydowanie się na pierwszą ofertę ubezpieczenia oc – należy wybrać tę najkorzystniejszą ekonomicznie. Z pomocą przyjdą nam internetowe porównywarki ubezpieczeń (wystarczy wpisać w google hasła „porównywanie oc”, „kalkulator oc”). Podając na takiej stronie dane naszego pojazdu, a także ogólne dane dotyczące naszej osoby (staż za kierownicą, data wydania prawa jazdy, ilość zniżek, etc.) dostaniemy ranking ofert ubezpieczeń oc oferowanych przez wielu ubezpieczycieli. A wszystko to w jednym miejscu i bez wychodzenia z domu.

Z tego też powodu ubezpieczenie oc nie musi sie nam kojarzyć jedynie z przykrym obowiązkiem. Bardzo często można znaleźć ubezpieczenie tańsze nawet o połowę od aktualnie posiadanego. Wszystko jednak zależy od naszego stażu za kierownicą, naszego pojazdu, czy nawet od miejsca naszego zamieszkania.

Redakcja

Dodaj komentarz